درباره فیبر نوری

شکل‌گیری، تاریخچه و توسعه دهندگان فناوری فیبر نوری

تار نوری مخابرات ایران

تـانـومـا، مخفف «تار نوری مخابرات ایران»، برند تجاری شرکت مخابرات در حوزه اینترنت (بر بستر فیبر نوری) است. در این سرویس برای ارائه پر سرعت‌ترین سرویس اینترنت ثابت، از مرکز مخابراتی تا داخل خانه مشترک به صورت فیبر نوری تجهیز می‌گردد. با استفاده از تکنولوژی فیبر نوری FTTH (Fiber To The Home)، بهترین کیفیت و بیشترین پایداری (بدون نویز و قطعی تا ۹۹٪)  برای کاربران نهایی سرویس فراهم می‌شود.

تار نوری یا فیبر نوری یا فایبر نوری (Optical fiber) رشتهٔ باریک و بلندی از یک مادّهٔ شفاف مثل شیشه (سیلیکا) یا پلاستیک است که می‌تواند نوری را که از یک سر به آن وارد شده، از سر دیگر خارج کند. فیبر نوری، به دلیل پهنای باند وسیع‌تر در مقایسه با کابلهای مسی، و تأخیر کمتر در مقایسه با مخابرات ماهواره‌ای از مهم‌ترین ابزار انتقال اطلاعات محسوب می‌شود.

تاریخچه فیبر نوری در ایران

در اوایل دهۀ شصت بود که پژوهش‌هایی در زمینۀ فیبر نوری صورت گرفت. مجتمع فیبر نوری ایران در منطقۀ پونک تهران راه‌اندازی شد. پس از آن در سال 67 کارخانۀ تولید فیبر نوری در یزد شروع به کار کرد.

 در سال 73 تولید فیبر نوری با ظرفیت 500 هزار کیلومتر شروع شد. استفاده از فیبر نوری در شهرهای دیگر گسترش پیدا کرد، با این چشم‌انداز که یک شبکۀ ملی مخابرات نوری همۀ آن‌ها را به هم پیوند دهد.

اولین خط مخابراتی فیبر نوری در سال 67 بین تهران و کرج ایجاد شد. و اولین پروژۀ بزرگ فیبر نوری بین سال‌های 69 تا 73 با 700 کیلومتر کابلو 13 هزار کانال بین چندین مسیر با هزینۀ حدود 40 میلیارد ریال اجرا شد.

توسعه فیبر نوری در گیلان

در اوایل دهۀ شصت بود که پژوهش‌هایی در زمینۀ فیبر نوری صورت گرفت. مجتمع فیبر نوری ایران در منطقۀ پونک تهران راه‌اندازی شد. پس از آن در سال 67 کارخانۀ تولید فیبر نوری در یزد شروع به کار کرد. در سال 73 تولید فیبر نوری با ظرفیت 500 هزار کیلومتر شروع شد. استفاده از فیبر نوری در شهرهای دیگر گسترش پیدا کرد، با این چشم‌انداز که یک شبکۀ ملی مخابرات نوری همۀ آن‌ها را به هم پیوند دهد.

اولین خط مخابراتی فیبر نوری در سال 67 بین تهران و کرج ایجاد شد. و اولین پروژۀ بزرگ فیبر نوری بین سال‌های 69 تا 73 با 700 کیلومتر کابلو 13 هزار کانال بین چندین مسیر با هزینۀ حدود 40 میلیارد ریال اجرا شد.

 

توسعه دهنده‌گان

مجریان اصلی توسعه زیرساخت‌های فنی، پشتیبانی و فروش

توسعه زیرساخت‌های فنی و پشتیبانی

شرکت داده پردازی فرداد شمال

«فرداد شمال» یکی از بزرگترین شرکت‌های فعال در حوزه شبکه و فناوری اطلاعات در ایران است. این شرکت در سال ۱۳۶۴ در شهر رشت تاسیس و از ابتدای فعالیت خود یکی از بازوهای بازار IT بوده که به عنوان تامین کننده تجهیزات شبکه و همچنین توسعه دهنده زیر ساخت‌های مخابراتی نقشی کلیدی در توسعه و تجهیز اینترنت فیبر نوری داشته است.

توسعه فروش و بازارسازی

توسعه فرهنگ مهر کاسپین (مهرکا‌)

مهرکا از سال 1396 یکی از بازیگران اصلی توسعه فروش بستر اینترنت فیبر نوری در استان گیلان بوده است. برنامه‌ریزی استراتژیک در سطح BDR و SDR یکی از موفق‌ترین اقدامات مهرکا برای ارائه سرویس FTTH در کل کشور است. توسعه فروش و جذب ۱۸ هزار مشترک اینترنت فیبر نوری یکی از شاخص‌ترین عملکردهای این شرکت محسوب می‌شود.